Systemy wentylacyjne z rekuperatorem

Wentylacja - rekuperacja Danfoss Air

Ze względu na oszczędność energii i zmniejszenie oddziaływania na środowisko, nowoczesne domy mają bardzo dobrą izolację. Jednak minusem dobrze zaizolowanego domu jest to, że jego przegrody i okna nie przepuszczają powietrza. Zmniejszenie naturalnego przepływu powietrza powoduje konieczność stosowania wydajnej wentylacji wymuszonej.

Dobrze zaprojektowany system rekuperacji jest wydajny i cichy a pod względem wizualnym i estetycznym nie koliduje z wystrojem wnętrza. Ponadto dobra wentylacja tworzy zdrowy klimat w domu oraz pomaga zapobiegać problemom, np. z wilgocią, grzybem i alergiami.

Korzyści jest wiele, a dzięki naszemu systemowi rekuperacji możesz mieć je wszystkie.

Kompletny system to pełen komfort

System rekuperacji Danfoss Air obejmuje kompletne rozwiązanie umożliwiające optymalizację klimatu w Twoim domu. Z zalet tego systemu korzyści może czerpać zarówno właściciel domu, jak i instalator montujący nasz system rekuperacji.

Rekuperacja Danfoss to nie tylko standardowy system wentylacji, lecz także kompletne rozwiązanie systemowe, czyli otrzymujesz wszystko od jednego producenta.

Gdy tylko właściciel domu zdecyduje się na zamontowanie naszego systemu, zaprojektujemy i dostarczymy kompletny system – zapakowany i przygotowany dla instalatora, który wykona końcowy montaż. Uruchomiony system będzie pracował bez nadzoru – z wyjątkiem rutynowej wymiany filtra, która nie trwa dłużej niż minutę i nie wymaga używania żadnych narzędzi.

System rekuperacji Danfoss to wybór nie tylko przy projektowaniu budynku, ale także przeznaczony do montażu w już istniejących domach. Nasi doradcy dobiorą system w pełni dostosowany do potrzeb klienta i pasujący do konkretnego budynku. Danfoss Air to energooszczędny sposób na zapewnienie doskonałego klimatu w pomieszczeniach przy minimalnym wpływie na środowisko. Oczywiście system Danfoss Air spełnia najsurowsze wymagania unijnych norm i przepisów dotyczących wentylacji.

Zdrowy klimat wnętrza jest bardzo ważny. Tak samo, jak środowisko naturalne. Rekuperacja Danfoss Air jest korzystna zarówno dla jednego, jak i drugiego. System Danfoss Air odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego, umożliwiając obniżenie kosztów zużycia energii, a jednocześnie przyczyniając się do poprawy Twojego samopoczucia.

Wymagania Twoje i Twojego domu stanowią podstawę, w zgodzie, z którą system jest zaprojektowany. Wydajność systemu jest precyzyjnie regulowana w celu spełnienia wymagań domu i jego mieszkańców, a inteligentny system sterowania zapewnia łatwy dostęp do aktualnych ustawień. W efekcie powstaje system wentylacji z odzyskiem ciepła, który jest precyzyjnie regulowany w celu zoptymalizowania zarówno Twojego samopoczucia, jak i ekonomii ogrzewania. Porównując nowy dom wybudowany zgodnie z najnowszymi normami budowlanymi z tradycyjną wentylacją (przez otwieranie okien), oszczędności dzięki zastosowaniu systemu Danfoss Air są znaczne.

Zasada odzysku ciepła

System Danfoss Air wykorzystuje ciepło (np. z kuchni i łazienki) do podgrzewania powietrza wlotowego do odpowiedniej temperatury. Dzięki temu zapewniona jest wymiana powietrza i zdrowy klimat w pomieszczeniu, z jednoczesnym zachowaniem oszczędności energii.

Sercem tego systemu jest wymiennik ciepła, który składa się z dwóch oddzielnych, izolowanych obiegów powietrza. Jeden z nich jest podłączony do wlotu świeżego powietrza, a drugi do systemu wylotowego, który pobiera ogrzane, wilgotne powietrze z kuchni czy łazienki.

Ciepło z powietrza wywiewanego jest przekazywane do świeżego powietrza pobieranego z zewnątrz poprzez wymiennik ciepła zamontowany w rekuperatorze.

zasada odzysku ciepła

System Danfoss Air zawraca energię zawartą w powietrzu usuwanym z pomieszczeń, zmniejszając w ten sposób radykalnie koszty ogrzewania i negatywny wpływ na środowisko w porównaniu do wentylacji naturalnej.

 

System Danfoss Air wymienia całkowicie powietrze w domu w ciągu dwóchtrzech godzin.

Zwiększanie możliwości

Możesz zwiększyć swoje możliwości w zakresie komfortu i niskich kosztów eksploatacji, jeśli połączysz system Danfoss Air z jednym z różnych dodatków z asortymentu produktów firmy Danfoss z branży ogrzewania. System jest przygotowany do rozbudowy, a wszystkie dodatki dostępne jako opcje dla systemu Danfoss Air można instalować na zasadzie plug and play.

Dodanie gruntowego wymiennika ciepła GWC. Po podłączeniu geotermalnego podgrzewacza do systemu Air można dodać kilka funkcji i korzyści. W ten sposób możesz wykorzystać energię nagromadzoną w ziemi otaczającej Twój dom.

Podgrzewacz składa się z zamkniętego obwodu rur zakopanych poza domem. Rury są napełnione cieczą niezamarzającą, która jest podgrzewana do całorocznej temperatury gruntu wynoszącej około 6 - 8°C. Następnie ciecz jest pompowana do wymiennika, który wprowadza te 6 - 8°C do powietrza wlotowego systemu Danfoss Air.

W lecie chłodna ciecz może być wykorzystywana do obniżania temperatury powietrza wlotowego do poziomu poniżej temperatury zewnętrznej, dostarczając chłodnego powietrza w ciepłe dni. W zimie temperatura cieczy jest wyższa od temperatury powietrza na zewnątrz. Dzięki temu można ją wykorzystać do podgrzania powietrza wlotowego i obniżenia kosztów ogrzewania.

Dodanie gruntowego wymiennika ciepła GWC

Funkcja ta pomaga również zapobiegać zamarzaniu wymiennika ciepła. Wszystkie funkcje są bardzo przydatne, jeśli chcesz używać system Danfoss Air w domu niskoenergetycznym. Korzyści w każdym sezonie:

 • Obniżenie temperatury powietrza wpływającego z zewnątrz do domu
 • Energooszczędny sposób chłodzenia z poszanowaniem środowiska naturalnego
 • Zintegrowany odpływ kondensatu
 • Zintegrowane programowanie w urządzeniu Air Dial
 • Zwiększanie temperatury powietrza wpływającego z zewnątrz do domu
 • Wykorzystanie energii słonecznej nagromadzonej w ziemi
 • Energooszczędna ochrona przed zamarzaniem wymiennika ciepła
 • Zintegrowane programowanie w urządzeniu Air Dial

Montaż nagrzewnicy

Istnieje możliwość montażu nagrzewnicy za urządzeniem Air służącej do ogrzewania powietrza wlotowego przed jego rozprowadzeniem po domu. System taki jest często wykorzystywany jako jedyne źródło ogrzewania w domach niskoenergetycznych – na przykład niemiecki "Passiv Haus".

 • Możliwość wykorzystywania jako źródło ogrzewania w niektórych domach niskoenergetycznych
 • Zintegrowana ochrona przed uszkodzeniami spowodowanymi przez mróz
 • Zintegrowane programowanie w urządzeniu Air Dial
 • Opcjonalna elektryczna nagrzewnica
 • Zintegrowany sterownik temperatury powrotnej

wentylacja z rekuperacją